font size
 
   μαθήματα windsurf
   ξεκινώντας Windsurf
   θεωρία
   ο προπονητής
   videos
   αρθρογραφία
   λεξικό windsurf
   αποτελέσματα FW-RS:X-Techno
   πρόγραμμα αγώνων
   παλαιότερα αποτελέσματα DivII
   τακτική αγώνων
   επισκευές
   κανονισμοί
 
ΑΡΧΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ | ΑΓΓΕΛΙΕΣ | ΦΩΤ.ΥΛΙΚΟ | LINKS | ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ
Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Techno 293 - 2014

H Γαλλία , το Ισραήλ και η Ιταλία έφεραν τις πρώτες θέσεις στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Techno 293 στην Ρίβα στην Ιταλία, στην οποία ολοκληρώθηκε το Σαββατο 26 Απριλίου μετά από μια εβδομάδα αγώνων στη λίμνη Garda .

O Eλληνας αθλητής Ανδρέας Αράπογλου του Ναυτικού Ομίλου Βουλιαγμένης προκρίθηκε στην κατηγορια του U 17 B, και θα εκπροσωπήσει την χώρα μας στους Ολυμπιακούς Αγώνες νέων, που θα πραγματοποιηθούν στο Nanjing στην Κίνα, από 16 έως 28 Αυγούστου. Τα κράτη που έχουν προκριθεί για το Nanjing χάρη στα αποτελέσματα που έχουν επιτυχεί στο Torbole ειναι: Ρωσία, Ολλανδία και Ελλάδα στις κατηγορίες  των παιδων , και το Ισραήλ , Ισπανία , Κάτω Χώρες στα κορίτσια . Οι ευρωπαϊκοι τίτλοι στους κάτω των 17 πήγαν στο Γάλλο Tom Monnet και την Ισραηλινή Noy Drihan. Οι πρωταθλητές κάτω των 15 είναι η Ιταλίδα Giorgia Speciale και ο Γάλλος Tom Arnoux , ενώ στο Techno Plus κέρδισε ο Γαλλος Julien Bouyer .


Στην U 17 B, ο Tom Monnet επιβεβαιώνει την πρώτη θέση που κατείχε όλη την εβδομάδα , και ακολουθούν οι συμπατριώτες του Alec Herledan και Titouan Le Bosq . Τέταρτος ο  Ρωσος αθλήτης Maxim Tokarev , οπου ήταν η έκπληξη της σεζόν.

Στην U 17 G - το ίδιο βάθρο με το  2013 , αλλά με ανακατάταξη , όπως το τελικό αποτελεσμάτων των U 17 G η νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης είναι η Ισραηλινή Noy Drihan ( Eilat SC) με σταθερά αποτελέσματα ( 8 από τους 12 αγώνες τερμάτισε στην πρώτη θέση , δυο δεύτερες και δύο τέταρτες ) . Δεύτερη η  Shoval Ravitzky , που επιβεβαιώνει τη δεύτερη θέση που πήρε και πέρυσι . Τρίτη θέση για την νικητρια του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος το 2013 , η Ρωσιδα από την Αγία Πετρούπολη Mariam Sekhposyan , η οποία επωφελήθηκε από τον τραυματισμό της Γαλλιδας Lucie Pianazza ,η οποία  αποσύρθηκε από τον αγώνα την προτελευταία ημέρα , όταν ήταν τρίτη .

Στην κατηγορία U 15 B - στο βάθρο ανεβήκαν η Γαλλία , η Ελλάδα και η Μεγάλη Βρετανία, νίκη με μεγάλη διαφορά στις 11 κούρσες , πήγε στο Tom Arnoux , με δεύτερο τον Έλληνα Λεωνίδα Tσορτανήδη και τον Άγγλο Joshua Carey . Στην βαθμολογία τους, υπάρχει και η δεύτερη θέση του Αμερικανικού Geronimo Nores , ο οποίος όμως δεν αγωνίζονταν για τον Ευρωπαικό τίτλο .



Πρώτη U 15 G –η Ιταλίδα Giorgia Speciale ( Ανκόνα - Stamura ). Η νεαρή αθλήτρια από το Marche οδήγησε αριστοτεχνικά το πρωτάθλημα με εννέα πρώτες θέσεις από 11 αγώνες , και πέταξε μια δεύτερη και τέταρτη θέση . Δεύτερη η Eλληνίδα Ναταλία Αράπογλου του Ναυτικού Ομίλου Βουλιαγμένης, και στην τρίτη θέση η Πολωνή Lidia Sulikowska , η οποία προηγείται της Ιταλίδας Alessandra Papitto ( Lega Navale Ostia ) , που πήρε την τέταρτη θέση.

Στην TECHNO PLUS, όπου υπήρχε πειραματικά online σύστημα παρακολούθησης. Η νίκη πήγε  στον Γάλλο Julien Bouyer , ακλούθησε ο συμπατριώτης του Olivier Tuhault , και στο τρίτο σκαλί του βάθρου ο Ιταλός , Tommaso tensi ( Lega Navale Ostia ).

 

©2008-2017 SurfSail.gr All rights reserved.
smaller font normal font bigger font